Toast za stulecie praw wyborczych kobiet

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wieczór dokładnie w 100. rocznicę wywalczenia praw wyborczych kobiet w Polsce. Opowiemy o walce ruchu emancypacyjnego o prawa wyborcze dla kobiet i o krakowskich działaczkach, które były w nią najbardziej zaangażowane. Porozmawiamy o tym, jakie znaczenie ma dla nas współcześnie historia polskich emancypantek. Wzniesiemy toast za sukces naszych przodkiń!

programie:
- prelekcja Ewy Furgał o walce o prawa wyborcze kobiet, ilustrowana archiwalnymi dokumentami i fotografiami,
- herstoryczny open mic,
- toast za stulecie praw wyborczych kobiet.

Bardzo szczególnie zapraszamy osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat współtworzyły z nami Krakowski Szlak Kobiet. Bądźcie z nami 28 listopada 2018 o godz. 19 w Spółdzielni Ogniwo przy ul. Paulińskiej 28 w Krakowie!

Toast za stulecie praw wyborczych kobiet

 

Premiera Terminarza Herstorycznego 2018

Premiera Terminarza Herstorycznego 2018

Z radością informujemy, że ukazał się Terminarz herstoryczny na rok 2018.

W 2018 roku obchodzimy setną rocznicę zdobycia przez obywatelki Polski praw wyborczych. Z tej okazji proponujemy specjalne wydanie Terminarza herstorycznego, w całości poświęcone walce o prawa wyborcze dla kobiet.

Zamówienia na Terminarz herstoryczny 2018 przyjmujemy pod adresem:

przestrzen.kobiet@gmail.com.

Terminarz Herstoryczny 2018 został opracowany i wydany ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.

 

Premiera aplikacji mobilnej Krakowski Szlak Kobiet!

Premiera aplikacji mobilnej Krakowski Szlak Kobiet!

Z radością prezentujemy aplikację mobilną Krakowski Szlak Kobiet!

Aplikacja Krakowski Szlak Kobiet poprowadzi Cię przez miasto śladami wybitnych kobiet związanych z Krakowem. Możesz poznawać je, czytając biogramy i sprawdzając, gdzie mieszkały, pracowały i tworzyły. W aplikacji znajdziesz informacje o 100 bohaterkach, 150 miejscach i 180 wydarzeniach związanych z historią kobiet w Krakowie. Z naszą apką przejdziesz również 4 trasami po Krakowie.

To pierwsza wersja apki – na smartfony i tablety z Androidem. Przygotujemy również wersję na iOS oraz wersję angielską.

Aplikację można pobrać bezpłatnie ze strony: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.hostia.wspace.

Krakowski Szlak Kobiet to społeczny projekt prowadzony przez Fundację Przestrzeń Kobiet od 2008 roku. Poprzez działania badawcze i edukacyjne staramy się odzyskać zapomnianą historię krakowskich emancypantek dla wspólnej pamięci mieszkańców Krakowa i Polski.

Krakowski Szlak Kobiet to: pięć tomów Przewodniczki po Krakowie emancypantek, kalendarze osobiste Historia kobiet na lata 2012, 2013, 2014, gra planszowa, wycieczki po mieście, warsztaty i seminaria historii kobiet, spotkania w Czytelni dla Kobiet, blog Herstorie, a teraz również aplikacja mobilna.

Życzymy udanej Herstorycznej Majówki z naszą aplikacją!

Autorki i autor aplikacji:

Ewa Furgał – opracowanie merytoryczne

Katarzyna Janota – logo i opracowanie graficzne

Katarzyna Kubat – UX/UI, kodowanie

Maciej Kubat – architektura, kodowanie

© Fundacja Przestrzeń Kobiet 2017

Aplikacja mobilna została opracowana i uruchomiona ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.

Herstoryczki

Z radością informujemy, że w ramach projektu „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji" ukazała się książka "Herstoryczki". Książka zawiera wywiady z przedstawicielkami 15 inicjatyw herstorycznych z całej Polski.

Publikacja jest nieodpłatna, można ją zamówić pod adresem: przestrzen.kobiet@gmail.com lub pobrać w wersji pdfmobi lub epub

Projekt „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji" jest finansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Herstoryczki

 

Ruszyło Archiwum Historii Kobiet

Ruszyło Archiwum Historii Kobiet

Z radością informujemy, że pod adresem www.herstorie.pl ruszyło Archiwum Historii Kobiet.

Archiwum Historii Kobiet to internetowa baza wiedzy na temat historii kobiet w Polsce. Znajdziesz tu m.in. biogramy działaczek emancypacyjnych i innych ważnych postaci dla historii kobiet w Polsce, opisy miejsc ważnych dla ruchu emancypacji kobiet, trasy śladami emancypantek po różnych miejscowościach w Polsce, a także opisy herstorycznych inicjatyw realizowanych w różnych polskich miastach, miasteczkach i wsiach.

Archiwum Historii Kobiet tworzy kilkanaście organizacji i grup skupionych w sieci inicjatyw społecznych pracujących w obszarze historii kobiet. Administratorką Archiwum jest Fundacja Przestrzeń Kobiet, która realizuje projekt „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji” w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Jeśli chcesz przysłać opis twojej inicjatywy herstorycznej lub zaproponować ciekawą pozycję do archiwalnej zasobniczki, napisz do redaktorki Archiwum Historii Kobiet, Ewy Furgał: ewa.furgal@przestrzenkobiet.pl. Zapraszamy!