Dziękujemy!

Dziękujemy!

Drogie Osoby,

Dziś są nasze 12-te urodziny: w 2007 roku założyłyśmy Fundację Przestrzeń Kobiet i stała się ona wtedy centrum naszej feministycznej aktywności, naszą wspólną przestrzenią, punktem odniesienia i ulubioną organizacją - mamy nadzieję, ze także Waszą!

27 września stał się dla nas ważną datą, dlatego właśnie w urodziny chcemy dać Wam znać, ze po 12 latach prowadzenia Fundacji zdecydowałyśmy wspólnie o zakończeniu jej działalności. To dla nas bardzo trudna decyzja. Od tamtego wrześniowego poranka w 2007 roku, kiedy wyszłyśmy od notariusza z aktem założycielskim Fundacji w dłoni, minęło sporo czasu. Wiele energii zaangażowałyśmy w Przestrzenne działania, miałyśmy z nich mnóstwo frajdy, satysfakcji, zrealizowałyśmy (także z Waszym udziałem) wspaniałe, nowatorskie projekty, prowadziłyśmy też codzienną mozolną, feministyczną robotę – dużo się działo. Ale też dużo zmieniło się wokół nas, my tez nazbierałyśmy doświadczeń i jesteśmy w innych, nowych miejscach.

Ta decyzja to wynik naszego rozwoju, ale także sytuacji politycznej, która nie pomaga nam działać, utrudnia zdobywanie pieniędzy na projekty dotyczące praw człowieka kobiet, feminizmu, dyskryminacji, sytuacji lesbijek – sytuacji, która wymaga od nas uruchamiania wielkich pokładów energii, żeby utrzymać spokój ducha i zaangażowanie. Ale nie zrozumcie nas źle: nie ustajemy w działaniach, odtąd realizować je będziemy w innych miejscach, na inne sposoby, zawsze z emancypacyjnym, feministycznym przesłaniem i w kontakcie i przyjaźni z sobą nawzajem.

Ogromnie dziękujemy Wam, że byłyście i byliście z nami przez te wszystkie lata. Dziękujemy wszystkim osobom, które z nami współpracowały, wspierały naszą pracę, uczestniczyły w naszych działaniach, czytały i pisały nasze książki, sponsorowały naszą pracę! Dziękujemy również instytucjom, które nam zaufały i przez lata przekazywały pieniądze na nasze projekty. W ciągu 12 lat było ich wiele, szczególnie doceniamy wsparcie Fundacji Batorego. Najserdeczniejsze podziękowania składamy członkiniom Rady Fundacji we wszystkich odsłonach Rady, także wolontariuszkom i wolontariuszom. Dziękujemy z całego serca!

Być może części z Was zostanie w pamięci nasz program „Krakowski Szlak Kobiet” z warsztatami, wycieczkami po Krakowie, pierwszymi takimi książkami-Przewodniczkami, grą planszową i kalendarzami. Część z Was może będzie ciepło wspominać nasze szkolenia i konferencje z cyklu „Kobiety i Rozwój” dla liderek wiejskich społeczności. Inne osoby zapewne będą kojarzyć Przestrzeń Kobiet z badaniami sytuacji nieheteroseksualnych kobiet mieszkających poza dużymi miastami w Polsce i intersekcjonalnymi „badaniami w działaniu” – „Spoza centrum widać więcej” to nasza duma! Może chcecie nam w komentarzach napisać, jakie działania, sytuacje, spotkania, słowa z naszej wspólnej pracy zostały Wam w sercach najbardziej? Będziemy wdzięczne za Wasze wspomnienia!

Wszystkie nasze działania łączyły ważne dla nas wartości: emancypacja, empowerment, perspektywa feministyczna i intersekcjonalność. Pracowałyśmy na rzecz społeczeństwa niedyskryminującego, szanującego różnice i otwartego na różnorodność. Byłyśmy po to, by dziewczynki i kobiety czuły się u siebie. Walka wciąż trwa, a my mamy nadzieję, że dotąd choć w niewielkim stopniu udało się nam zrealizować wizję świata, na którym nam nieustająco zależy. Jak Wy myślicie?
Zostawiamy Wam 20 naszych najważniejszych publikacji na stronie https://issuu.com/przestrzenkobiet. Cały czas możecie bezpłatnie pobrać naszą aplikację mobilną „Krakowski Szlak Kobiet” ze strony Google Play. Strony internetowe Fundacji http://www.przestrzenkobiet.pl i Archiwum Historii Kobiet http://www.herstorie.pl na razie będą działać bez zakłóceń do końca 2020 roku.

Dla każdej z nas osobiście to były bardzo ważne lata. Nie żegnamy się z aktywizmem, ani z sobą nawzajem i mamy nadzieję spotykać Was w innych przestrzeniach. Mamy odwagę, nadzieję i moc, więc nie mówimy „żegnajcie”, mówimy: Do zobaczenia!

Ewa Furgał, Natalia Sarata, Justyna Struzik