Edycja artykułu Heleny Witkowskiej z Głosu kobiet w kwestii kobiecej (1903)

Zapraszamy do lektury artykułu Heleny Witkowskiej O prawach politycznych kobiet. Tekst został opublikowany w zbiorze Głos kobiet w kwestii kobiecej wydanym w 1903 roku. Głos kobiet w kwestii kobiecej to zbiór dwunastu odczytów wygłoszonych w grudniu 1902 i styczniu 1903 r. w Krakowie przez działaczki na rzecz emancypacji kobiet i zredagowanych przez Kazimierę Bujwidową. Zakres modernizacji tekstu został opisany w towarzyszącej artykułowi Nocie edytorskiej.  

Edycja artykułu Heleny Witkowskiej z Głosu kobiet w kwestii kobiecej (1903)

Prawa wyborcze kobiet. Wystawa

Fundacja Przestrzeń Kobiet i Małopolski Ogród Sztuki zapraszają na wernisaż wystawy "Prawa wyborcze kobiet", który odbędzie się 25 stycznia o godz. 18 w MOS przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie.

Wystawa prezentuje historię walki o prawa wyborcze dla kobiet. Przedstawiamy najważniejsze działaczki i organizacje na rzecz praw wyborczych kobiet, opowiadamy o okolicznościach, które doprowadziły do uzyskania przez Polki praw wyborczych w pierwszych tygodniach niepodległości. Przypominamy również o krakowskich emancypantkach i aktywności politycznej mieszkanek Krakowa ponad 100 lat temu.

Wystawę prezentujemy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, który stoi w miejscu dawnej Ujeżdżalni – jednego z najważniejszych miejsc w historii krakowskiego ruchu emancypacyjnego. To tutaj na początku XX wieku odbywały się wiece krakowskich emancypantek, stąd wychodziły demonstracje na rzecz praw wyborczych kobiet, między innymi demonstracja zorganizowana w ramach pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet w marcu 1911 roku.

Pomysłodawczyni: Magdalena Urbańska
Autorka tekstów: Ewa Furgał
Współpraca: Wiesław Wróbel
Korekta: Katarzyna Połeć
Identyfikacja wizualna wystawy: Magdalena Płońska

Wystawa została zrealizowana przez Białostocki Ośrodek Kultury/ Centrum im. Ludwika Zamenhofa. 

Wystawę można oglądać w Małopolskim Ogrodzie Sztuki do 9 marca 2019 roku w godz. 11-18.

 

bok clz fpk black horz

Prawa wyborcze kobiet. Wystawa

 

Premiera aplikacji mobilnej Krakowski Szlak Kobiet!

Premiera aplikacji mobilnej Krakowski Szlak Kobiet!

Z radością prezentujemy aplikację mobilną Krakowski Szlak Kobiet!

Aplikacja Krakowski Szlak Kobiet poprowadzi Cię przez miasto śladami wybitnych kobiet związanych z Krakowem. Możesz poznawać je, czytając biogramy i sprawdzając, gdzie mieszkały, pracowały i tworzyły. W aplikacji znajdziesz informacje o 100 bohaterkach, 150 miejscach i 180 wydarzeniach związanych z historią kobiet w Krakowie. Z naszą apką przejdziesz również 4 trasami po Krakowie.

To pierwsza wersja apki – na smartfony i tablety z Androidem. Przygotujemy również wersję na iOS oraz wersję angielską.

Aplikację można pobrać bezpłatnie ze strony: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.hostia.wspace.

Krakowski Szlak Kobiet to społeczny projekt prowadzony przez Fundację Przestrzeń Kobiet od 2008 roku. Poprzez działania badawcze i edukacyjne staramy się odzyskać zapomnianą historię krakowskich emancypantek dla wspólnej pamięci mieszkańców Krakowa i Polski.

Krakowski Szlak Kobiet to: pięć tomów Przewodniczki po Krakowie emancypantek, kalendarze osobiste Historia kobiet na lata 2012, 2013, 2014, gra planszowa, wycieczki po mieście, warsztaty i seminaria historii kobiet, spotkania w Czytelni dla Kobiet, blog Herstorie, a teraz również aplikacja mobilna.

Życzymy udanej Herstorycznej Majówki z naszą aplikacją!

Autorki i autor aplikacji:

Ewa Furgał – opracowanie merytoryczne

Katarzyna Janota – logo i opracowanie graficzne

Katarzyna Kubat – UX/UI, kodowanie

Maciej Kubat – architektura, kodowanie

© Fundacja Przestrzeń Kobiet 2017

Aplikacja mobilna została opracowana i uruchomiona ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.

Herstoryczki

Z radością informujemy, że w ramach projektu „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji" ukazała się książka "Herstoryczki". Książka zawiera wywiady z przedstawicielkami 15 inicjatyw herstorycznych z całej Polski.

Publikacja jest nieodpłatna, można ją zamówić pod adresem: przestrzen.kobiet@gmail.com lub pobrać w wersji pdfmobi lub epub

Projekt „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji" jest finansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Herstoryczki

Edycja artykułu Kazimiery Bujwidowej z Głosu kobiet w kwestii kobiecej (1903)

Zapraszamy do lektury artykułu Kazimiery Bujwidowej Wykształcenie kobiet. Tekst został opublikowany w zbiorze Głos kobiet w kwestii kobiecej wydanym w 1903 roku. Głos kobiet w kwestii kobiecej to zbiór dwunastu odczytów wygłoszonych w grudniu 1902 i styczniu 1903 r. w Krakowie przez działaczki na rzecz emancypacji kobiet i zredagowanych przez Kazimierę Bujwidową. Zakres modernizacji tekstu został opisany w towarzyszącej artykułowi Nocie edytorskiej.  

Edycja artykułu Kazimiery Bujwidowej z Głosu kobiet w kwestii kobiecej (1903)