Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek. Prapremiera!

Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek. Prapremiera!

Fundacja Przestrzeń Kobiet we współpracy z grupą społeczną Metropolitanka i Autorkami, zapraszają na spotkanie prapremierowe książki SZLAKI KOBIET. PRZEWODNICZKA PO POLSCE EMANCYPANTEK. 

Termin: 9 czerwca (wtorek), godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk

"Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek" pod red. Ewy Furgał jest pierwszą taką książką, która zbiera trasy śladami historii kobiet po różnych miejscowościach w Polsce. Dotychczas udostępniałyśmy nasze prace, trasy lub szlaki osobno w różnych materiałach, a tym razem przedstawiamy je wspólnie, w jednym, bogato ilustrowanym tomie. Przedstawiamy propozycje spacerów przypominających emancypantki z Gdańska, Konina, Krakowa, Łodzi, Milanówka, Poznania, Warszawy, a także trasy śladami historii kobiet żyjących na wsiach. 

W książce Autorki opowiadają o swoich bohaterkach w powiązaniu z przestrzenią, snują opowieści współczesne i przeszłe, radosne i trudne, wypełniając luki i białe plamy historii – tej nauczanej w szkołach i tej przedstawianej w przewodnikach turystycznych, tej „kanonicznej”. Szlaki kobiet to Przewodniczka po historiach kobiet, napisana przez kobiety żyjące w tych przestrzeniach współcześnie, od-twarzające i przepisujące na nowo historie kobiet z przeszłości. 

W książce współpracujące ze sobą inicjatywy zebrane w Sieci herstorycznej przedstawiają: 

GDAŃSK: Gdańskie emancypantki – Barbara Borowiak, Dominika Ikonnikow, Anna Sadowska (Metropolitanka),
KONIN: Koniński Szlak Kobiet – Sylwia Frankowska,
KRAKÓW: Śladami krakowskich emancypantek – Ewa Furgał, Natalia Sarata (Krakowski Szlak Kobiet, Fundacja Przestrzeń Kobiet)
ŁÓDŹ: Łódzki Szlak Kobiet – Izabela Desperak, Ewa Kamińska-Bużałek, Inga Kuźma, Paulina Machałowska, Anna Musiałowicz, Danuta Niśkiewicz, Izabela Olejnik, Joanna Sikorzanka (Kobiety znad Łódki, Łódzki Szlak Kobiet
MILANÓWEK: Spacer z Milanowiankami – Agnieszka Ostrowska (Milanowianki),
POZNAŃ: Poznań emancypantek – Dominika Dombrowska, Katarzyna Frąszczak, Katarzyna Granops, Zuzanna Kołupajło, Katarzyna Kończal, Lucyna Marzec, Ada Sołtysiak, Weronika Zawadzka (Kolektyw Aleje Bibianny)
WARSZAWA: Emancypantki w Warszawie – Sylwia Chutnik, Agnieszka Sosińska,
WARSZAWA: Kobiety Muranowa – Natalia Judzińska,
WSIE: Herstoria Kołem się toczy – Małgorzata Kowalska.


Zapraszamy na spotkanie, podczas którego Autorki "Szlaków kobiet" opowiedzą o swoich bohaterkach i pracy nad wyznaczaniem szlaków – część z nich powstała już wcześniej, część została opracowana specjalnie do niniejszej książki, wszystkie razem stanowią doskonały zbiór skłaniający do pamiętania. W towarzystwie Autorek rozmawiać będziemy o idei książki, zadaniach herstorii, przestrzeniach przechowujących pamięć o kobietach i ich historiach. 

Książka jest nieodpłatna, podczas spotkania będzie można otrzymać swój egzemplarz. 

Książka "Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek" została opracowana i przygotowana w ramach projektu „Sieć inicjatyw na rzecz historii kobiet” finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a także w ramach projektu „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji” finansowanego z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.  

 

Spotkania wokół raportu "Spoza centrum widać więcej"!

Spotkania wokół raportu "Spoza centrum widać więcej"!

Serdecznie zapraszamy na spotkania wokół raportu Spoza centrum widać więcej - przeciwdziałanie dyskryminacji krzyżowej ze względu na płeć, orientację seksualną i miejsce zamieszkania. O naszych badaniach będziemy mówić na spotkaniach:

12.05 o godz. 18 w Muzeum Dialogu Kultur (Rynek 3) w Kielcach we współpracy z Amnesty International Kielce i grupą Świętokrzyska Inicjatywa 2.0,

14.05 o godz. 18 w Spółdzielni (Skłodowskiej-Curie 8/1) w Białymstoku we współpracy z: Dziew/czynami i Stowarzyszeniem 9/12,

19.05 o godz. 18 w Massolit Books & Cafe (Felicjanek 4) w Krakowie podczas Festiwalu Queerowy Maj,

21.05 o godz. 18.30 w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym (Kopcińskiego 16/18) w Łodzi podczas konferencji "Niepokorne - buntowniczki - reformatorki - aktywistki",

26.05 o godz. 18.30 w Centrum Amarant w Poznaniu we współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet Konsola,

29.05 o godz. 18 w Świetlicy Krytyki Politycznej (Nowe Ogrody 35) w Gdańsku podczas Trójmiejskich Dni Równości.

Podczas każdego ze spotkań będzie można otrzymać raport. Spotkania są organizowane w ramach projektu "Spoza centrum widać więcej – przeciwdziałanie dyskryminacji krzyżowej" finansowanego przez Fundusze EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

baner2

RAPORT Z BADAŃ "SPOZA CENTRUM WIDAĆ WIĘCEJ" JUŻ DOSTĘPNY!

Z radością informujemy, że ukazał się raport Spoza centrum widać więcej – przeciwdziałanie dyskryminacji krzyżowej ze względu na płeć, orientację seksualną i miejsce zamieszkania pod red. Justyny Struzik. Raport jest wynikiem partycypacyjnych badań w działaniu przeprowadzonych przez Fundację Przestrzeń Kobiet. Ich celem było wypracowanie rozwiązań przełamujących dyskryminację nieheteroseksualnych kobiet żyjących na wsi i w małych miastach. Propozycje rozwiązań zostały wypracowane wspólnie przez nieheteroseksualne kobiety mieszkające w małych miejscowościach, działaczki organizacji i grup LGBT i feministycznych oraz animatorki lokalnych społeczności, które uczestniczyły w spotkaniach fokusowych oraz warsztatach. Oprócz analizy badań w raporcie można znaleźć przewodniczkę po działaniach niemiejskocentrycznych, na którą składają się: opis dobrych praktyk, propozycje zajęć edukacyjnych i scenariusze wywiadów fokusowych. Książka jest nieodpłatna, można ją zamówić pod adresem: przestrzen.kobiet@gmail.com.  

Raport został wydany w ramach projektu "Spoza centrum widać więcej - przeciwdziałanie dyskryminacji krzyżowej" finansowanego przez Fundusze EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

baner2 

RAPORT Z BADAŃ "SPOZA CENTRUM WIDAĆ WIĘCEJ" JUŻ DOSTĘPNY!

 

Ruszyło Archiwum Historii Kobiet

Ruszyło Archiwum Historii Kobiet

Z radością informujemy, że pod adresem www.herstorie.pl ruszyło Archiwum Historii Kobiet.

Archiwum Historii Kobiet to internetowa baza wiedzy na temat historii kobiet w Polsce. Znajdziesz tu m.in. biogramy działaczek emancypacyjnych i innych ważnych postaci dla historii kobiet w Polsce, opisy miejsc ważnych dla ruchu emancypacji kobiet, trasy śladami emancypantek po różnych miejscowościach w Polsce, a także opisy herstorycznych inicjatyw realizowanych w różnych polskich miastach, miasteczkach i wsiach.

Archiwum Historii Kobiet tworzy kilkanaście organizacji i grup skupionych w sieci inicjatyw społecznych pracujących w obszarze historii kobiet. Administratorką Archiwum jest Fundacja Przestrzeń Kobiet, która realizuje projekt „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji” w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Jeśli chcesz przysłać opis twojej inicjatywy herstorycznej lub zaproponować ciekawą pozycję do archiwalnej zasobniczki, napisz do redaktorki Archiwum Historii Kobiet, Ewy Furgał: ewa.furgal@przestrzenkobiet.pl. Zapraszamy!