TERMINARZ HERSTORYCZNY 2016

Z radością informujemy, że ukazał się Terminarz Herstoryczny na rok 2016. Postacie opisane w terminarzu to bohaterki inicjatyw skupionych w Sieci Herstorycznej - ogólnopolskiej sieci inicjatyw realizowanych w obszarze historii kobiet, która działa od 2014 roku. Źródłem informacji zawartych w terminarzu była m.in. wspólna publikacja sieci Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek.

Zamówienia na Terminarz Herstoryczny przyjmujemy pod adresem: przestrzen.kobiet@gmail.com.

Terminarz Herstoryczny 2016 został wydany w ramach projektu Fundacji Przestrzeń Kobiet Sieć inicjatyw na rzecz historii kobiet. Projekt dofinansowano ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. 

TERMINARZ HERSTORYCZNY 2016

Archiwum Przodkiń czeka na Wasze zbiory!

Archiwum Historii Kobiet jest bazą wiedzy nt. historii kobiet oraz archiwum społecznym - gromadzimy, opracowujemy i udostępniamy zbiory dotyczące historii kobiet. Aktualnie pozyskujemy zbiory do kolekcji Archiwum Przodkiń. Jeśli posiadasz dokumenty lub fotografie babci, prababci lub innej ważnej kobiety z Twojej rodziny, przekaż ich skany do naszego Archiwum! Przyjmujemy tylko skany, oryginały zostają w rodzinnych kolekcjach. Można nam przekazać również nagrania z wywiadami lub wspomnieniami Przodkiń. Informacje o wymaganych parametrach technicznych skanów lub możliwości zeskanowania fotografii i dokumentów w naszym biurze można uzyskać pod adresem e-mail: przestrzen.kobiet@gmail.com. Czekamy na wiadomości od Was!

 

Archiwum Przodkiń czeka na Wasze zbiory!
Tola Zapłatyńska. Fot. ze zbiorów Archiwum Historii Kobiet, sygn. AP 6.1.

 

Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek. Prapremiera!

Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek. Prapremiera!

Fundacja Przestrzeń Kobiet we współpracy z grupą społeczną Metropolitanka i Autorkami, zapraszają na spotkanie prapremierowe książki SZLAKI KOBIET. PRZEWODNICZKA PO POLSCE EMANCYPANTEK. 

Termin: 9 czerwca (wtorek), godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk

"Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek" pod red. Ewy Furgał jest pierwszą taką książką, która zbiera trasy śladami historii kobiet po różnych miejscowościach w Polsce. Dotychczas udostępniałyśmy nasze prace, trasy lub szlaki osobno w różnych materiałach, a tym razem przedstawiamy je wspólnie, w jednym, bogato ilustrowanym tomie. Przedstawiamy propozycje spacerów przypominających emancypantki z Gdańska, Konina, Krakowa, Łodzi, Milanówka, Poznania, Warszawy, a także trasy śladami historii kobiet żyjących na wsiach. 

W książce Autorki opowiadają o swoich bohaterkach w powiązaniu z przestrzenią, snują opowieści współczesne i przeszłe, radosne i trudne, wypełniając luki i białe plamy historii – tej nauczanej w szkołach i tej przedstawianej w przewodnikach turystycznych, tej „kanonicznej”. Szlaki kobiet to Przewodniczka po historiach kobiet, napisana przez kobiety żyjące w tych przestrzeniach współcześnie, od-twarzające i przepisujące na nowo historie kobiet z przeszłości. 

W książce współpracujące ze sobą inicjatywy zebrane w Sieci herstorycznej przedstawiają: 

GDAŃSK: Gdańskie emancypantki – Barbara Borowiak, Dominika Ikonnikow, Anna Sadowska (Metropolitanka),
KONIN: Koniński Szlak Kobiet – Sylwia Frankowska,
KRAKÓW: Śladami krakowskich emancypantek – Ewa Furgał, Natalia Sarata (Krakowski Szlak Kobiet, Fundacja Przestrzeń Kobiet)
ŁÓDŹ: Łódzki Szlak Kobiet – Izabela Desperak, Ewa Kamińska-Bużałek, Inga Kuźma, Paulina Machałowska, Anna Musiałowicz, Danuta Niśkiewicz, Izabela Olejnik, Joanna Sikorzanka (Kobiety znad Łódki, Łódzki Szlak Kobiet
MILANÓWEK: Spacer z Milanowiankami – Agnieszka Ostrowska (Milanowianki),
POZNAŃ: Poznań emancypantek – Dominika Dombrowska, Katarzyna Frąszczak, Katarzyna Granops, Zuzanna Kołupajło, Katarzyna Kończal, Lucyna Marzec, Ada Sołtysiak, Weronika Zawadzka (Kolektyw Aleje Bibianny)
WARSZAWA: Emancypantki w Warszawie – Sylwia Chutnik, Agnieszka Sosińska,
WARSZAWA: Kobiety Muranowa – Natalia Judzińska,
WSIE: Herstoria Kołem się toczy – Małgorzata Kowalska.


Zapraszamy na spotkanie, podczas którego Autorki "Szlaków kobiet" opowiedzą o swoich bohaterkach i pracy nad wyznaczaniem szlaków – część z nich powstała już wcześniej, część została opracowana specjalnie do niniejszej książki, wszystkie razem stanowią doskonały zbiór skłaniający do pamiętania. W towarzystwie Autorek rozmawiać będziemy o idei książki, zadaniach herstorii, przestrzeniach przechowujących pamięć o kobietach i ich historiach. 

Książka jest nieodpłatna, podczas spotkania będzie można otrzymać swój egzemplarz. 

Książka "Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek" została opracowana i przygotowana w ramach projektu „Sieć inicjatyw na rzecz historii kobiet” finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a także w ramach projektu „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji” finansowanego z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.  

 

Ruszyło Archiwum Historii Kobiet

Ruszyło Archiwum Historii Kobiet

Z radością informujemy, że pod adresem www.herstorie.pl ruszyło Archiwum Historii Kobiet.

Archiwum Historii Kobiet to internetowa baza wiedzy na temat historii kobiet w Polsce. Znajdziesz tu m.in. biogramy działaczek emancypacyjnych i innych ważnych postaci dla historii kobiet w Polsce, opisy miejsc ważnych dla ruchu emancypacji kobiet, trasy śladami emancypantek po różnych miejscowościach w Polsce, a także opisy herstorycznych inicjatyw realizowanych w różnych polskich miastach, miasteczkach i wsiach.

Archiwum Historii Kobiet tworzy kilkanaście organizacji i grup skupionych w sieci inicjatyw społecznych pracujących w obszarze historii kobiet. Administratorką Archiwum jest Fundacja Przestrzeń Kobiet, która realizuje projekt „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji” w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Jeśli chcesz przysłać opis twojej inicjatywy herstorycznej lub zaproponować ciekawą pozycję do archiwalnej zasobniczki, napisz do redaktorki Archiwum Historii Kobiet, Ewy Furgał: ewa.furgal@przestrzenkobiet.pl. Zapraszamy!